Historia Parafii w Gościeszynie
Parafia w Gościeszynie znana jest już w dokumentach z XIV wieku. Nazwa związana jest
z imieniem Gościsza.
Gościeszyn z Budzisławiem należał do dóbr kapituły gnieźnieńskiej, która około1345 roku postawiła w Gościeszynie kościół parafialny. Około 1520 roku tytuł kościoła brzmiał: Zwiastowanie NMP, a dziś Nawiedzenia NMP.
W 1747 roku dnia 1 lipca kościół staje się kościołem filialnym i przyłącza się go do Niestronna.
W 1760 w miejsce starego, drewnianego, zupełnie zniszczonego kościoła, kapituła gnieźnieńska buduje nowy kościół drewniany. Przywraca mu się także godność kościoła parafialnego.
Kościół ten na początku XIX wieku został zniszczony przez silny huragan.
Ze składek parafii i oszczędności księdza Proboszcza Karola Boromeusza de Heydena
w 1826 roku powstał nowy drewniany kościół.
Jego wnętrze zostało przyozdobione dopiero w 1880 roku, za księdza Ćwiklińskiego.
Kościół ten w połowie XX wieku zaczął chylić się do upadku. Ściana boczna, północna, obniżyła się i we wszystkich ścianach tworzyły się coraz większe pęknięcia, grożące zawaleniem.
Dnia 31 marca1959 roku przystąpiono do rozbiórki, a we wrześniu tegoż roku stanął nowy kościół murowany.
Obecny kościół gościeszyński to świadectwo wielkiej ofiarności parafian i księdza Szczepana Webera. Parafia otrzymała zgodę ówczesnych władz tylko na remont starego kościoła.
Kiedy w czasie prac okazało się, że remont nie jest możliwy, konieczne okazało się wybudowanie nowego kościoła, a na to zezwoleń nie było. Kościół wybudowano więc bez wymaganych zezwoleń. W czasach "kwitnącego" socjalizmu był to wyczyn wręcz bohaterski. Dużo zdrowia kosztowała ta budowa księdza Szczepana, które i tak już było nadwątlone pobytem w obozie koncentracyjnym w Dachau. W obozie ksiądz Szczepan przyrzekł Matce Bożej, że jeżeli wyjdzie z obozu z życiem, to postawi kościół ku Jej czci. Ślubu dotrzymał. Jest pochowany na przykościelnym cmentarzu
Kościół został poświecony przez biskupa Biernackiego w 1959 roku, a kilka miesięcy później parafię wizytował ksiądz kardynał Prymas Polski Stefan Wyszyński
Kościół jest budowlą bezstylową. Spośród innych wyróżnia go ustawienie ołtarza głównego. Znajduje się on od strony zachodniej, choć zwykle ustawiony jest od wschodu.
W 1967 roku proboszczem parafii zostaje ks.Feliks Dietrich, który pracował w Gościeszynie 40 lat. W 1994 Arcybiskup Henryk Muszyński mianował ks.Dietricha kanonikiem honorowym Kapituły Kruszwickiej, a w roku 2000 - kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kruszwicy. W czasie jego posługi powstała nowa wieża kościelna, nowa drewniana dzwonnica, Scieżki polbrukowe na cmentarzu parafialnym. Ksiądz bardzo przeżył kradzież obrazu w nocy z 14 na 15 kwietnia 1992 r. i bardzo zabiegał w modlitwach o jego odzyskanie. Ksiądz Kanonik zakończył swoją pracę w parafii w 2007roku i zamieszkał w Domu Seniora w Gnieźnie. Po niecałym roku od opuszczenia parafii, 17kwietnia 2008 roku, ksiądz zmarł. Jest pochowany na camentarzu przykościelnym.
27 czerwca 2007 roku, Władza Duchowna, mianuje na stanowisko Proboszcza ks. Henryka Sawińskiego byłego wikariusza parafii pw. św. Wojciecha w Margoninie. Ksiądz Proboszcz godnie kontynuuje dzieło swoich poprzedników. W czasie posługi obecnego proboszcza wykonano wiele prac remontowych w kościele i jego obrębie m.in.: położono pozbruk wokół kościoła, wyremontowano dzwonnicę, wykonano nowe schody do kościoła, przeprojektowano zieleń wokół kościoła.
Do parafii gościeszyńskiej, od czasów jej założenia, należą te same wioski: Gościeszyn, Budzisław, Cegielnia, Gołąbki, Ochodza, Jeziora, Owsiska.